OSS Alliance – It´s about freedom

OSS Alliance:

OpenDocument formát může být ve školách standardem

26. dubna 2007, Praha

Trend rozšiřování open source softwaru a otevřených formátů v České republice začínají respektovat ve stále větší míře státní instituce. Při Maturitách nanečisto 2007 střední školy nepotřebovaly drahý komerční software, ale postačil jim jakýkoliv open source kancelářský balík podporující OpenDocument formát (ODF). Díky zvoleným formátům dokumentů mohli studenti pracovat s OpenOffice.org či KOffice a dalšími balíky, které jsou zadarmo jak pro domácí, studijní i firemní účely.

"Vzhledem k tomu, že jsme zjistili, že řada škol užívá kromě produktů Microsoft také produkty OpenOffice.org, považovali jsme za vhodné zadávat data pro praktickou úlohu v rámci Maturity nanečisto z Informačně technologického základu také ve formátech OpenOffice. Jedno ani druhé nepreferujeme, vycházíme pouze ze školské reality," uvedl Karel Pecka z Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT), které pro Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR Maturity nanečisto připravuje.

Zmiňovaná realita začíná být pro otevřené standardy a svobodný software velice příznivá. „Linux, OpenOffice.org a další open source aplikace mohou být hlavními hráči ve školách zvláště dnes, v době rozpočtových škrtů postihujících i školství. Hovoří pro ně jak otevřenost, nezávislost na dodavateli, v řadě případů prakticky nulová pořizovací cena, ale i podle našich zkušeností vhodnost pro výuku výpočetní techniky,“ uvedl Janek Wagner, šéfredaktor serveru Česká škola a člen Jednoty školských informatiků.

Cílem OSS Alliance je podpořit tyto kroky a zajistit, aby se při přechodu na ostré státní maturity formát ODF neztratil. „Pokud dostanou školy šanci použít formát ODF u maturit, nabízí se jim možnost ho využívat i během výuky po celé čtyři roky. Podpora open source ve školství je klíčová, pomůže k dalšímu rozšiřování otevřených technologií v Česku,“ uvedl předseda OSS Alliance Filip Molčan.

Drtivá většina kancelářských dokumentů je dnes ve světě vytvářena v uzavřených formátech jednotlivých kancelářských aplikací. Pokud tedy instituce začne používat určitý kancelářský software, je nucena i nadále kupovat pouze produkty daného výrobce. Kromě toho k používání stejných aplikací nutí i každého, kdo chce dále pracovat s jejími kancelářskými dokumenty. Filtry mezi různými proprietárními formáty nejsou zcela dokonalé, protože si většina komerčních výrobců specifikace chrání jako cenné know-how.

„V případě státních institucí je dnes rozšířené nucení uživatelů k používání výrobků konkrétních soukromých firem v rozporu přinejmenším s dobrými mravy a v jiném oboru by bylo nemyslitelné,“ vysvětlil Filip Molčan. Formát OpenDocument má potenciál tuto nevýhodnou a situaci, kdy dochází k omezování konkurence, od zakladů změnit. Každý uživatel si může svobodně vybrat kancelářský balík podle vlastních potřeb a bez obav vyměňoval dokumenty s okolím. Nic mu nebrání, aby přešel časem k jinému produktu. Důsledkem používání formátu OpenDocument je mimo jiné i snížení nákladů a usnadnění komunikace. Řada dnes dostupných kancelářských aplikací s podporou ODF, je k dispozici zcela zdarma.

Většina škol má po projektu Indoš počítače se softwarovými produkty Microsoftu. Při stavbě nových učeben už není nutnost uchylovat se k dalšímu nákupu licencí Windows či Microsoft Office. „Open source software nejen sníží náklady na vytváření nových učeben, ale také studentům rozšíří obzory, nikdo nedokáže říct, zda budou produkty Microsoftu stále tak dominantní,“ dodal Filip Molčan.

OSS Alliance v současné době finišuje projekt moderní počítačové učebny s Linuxem. Součástí je případová studie a další prezentace včetně semináře pro pedagogy, aby tak mohly vzniknout další podobné „open classrooms“ po celé České republice (TZ - http://www.oss.cz/aktuality/news_item.2007-03-06.4019408671 )

V případě potřeby nás kontaktujte:
Filip Molčan

filip.molcan@oss.cz
Tel. +420 777 301 700

Martin Chlouba
martin.chlouba@oss.cz
Tel. +420 777 932 247

Příloha - Co je ODF?

OpenDocument je standardizovaný otevřený formát pro kancelářské aplikace založený na XML (tedy náhrada za dnes používanou trojici DOC, XLS, PPT). Co tato vznešeně znějící formulace ve skutečnosti znamená?

O Společnosti pro výzkum a podporu Open Source (OSS Alliance) - www.oss.cz

Cílem sdružení, které je neziskovou organizací, je pomáhat správním orgánům při řešení otázky, zda je vhodné přejít / nepřejít na Open Source (software s veřejně přístupným zdrojovým kódem) a jeho následné využívání pro činnost státní správy, samosprávy i soukromého sektoru. Dále se jedná o podporu svobodného softwaru s otevřeným zdrojovým kódem, otevřených standardů a bezpečnosti v oblasti softwaru, dat a telekomunikací. V neposlední řadě jde i v souladu s celoevropskou standardizací a doporučeními Evropské unie o podporu rozvoje Open Source systémů.