Útok na krále - 1.lekce ...

Útok na krále - šachy
1.lekce
Vytisknout  

Předpoklady,prostředky,taktika a strategie

   Je známo,že Karpov(*1952) a jeho vrstevník,který byl snad ještě talentovanější,Michal štejnberg (*1952 - 1976) byli již ve 14 letech silní poziční hráči.Málo je známo,že všichni silní hráči,kteří hrají většinou pozičně,předtím zvládli kombinační boj,jen to zůstává trovhu před veřejností skryto,protože tehdy byli neznámí hráči.To by si každý z Vás měl uvědomit,aby pochopil proč začínáme kombinacemi!
    Dříve,než začneme probírat vlastní útok na krále,se musíme vyzbrojit pomocným aparátem pro jeho provedení.Pokud budeme bezhlavě útočit aniž budeme mít poziční předpoklady,nemůžeme uspět.Tyto poziční předpoklady útoku probereme v kapitole Poziční předpoklady útoku.
    Když už budete vědět,že pozice vyžaduje,pokud chceme vyhrát,neztratit iniciativu,útočit,jsme povinni útočit.Ale co k útoku použí? To nám prozradí kapitola Prostředky útoku , jsou to kombinace a oběti.Potom přistoupíme ke kapitolám,které se týkají útoku na krále.
    Nejdříve budeme probírat v kapitole Útok při stejných rošádách,většinou malých. Zde se seznámíme s typickými obětmi střelce na h7 a věže na f6(f3) za účelem rozbití krytu krále (vyskytující se často při hře proti Francouzské obraně) a odstranění obránce,většinou jezdce,při dlouhých rošádách s obětí věže na c6 (c3) za týmž účelem.
    Neméně zajímavá bude poslední část Útok na krále při různých rošádách.Zde ubude figurových útoků a přibude pěšcových útoků.
    Kromě útoku na krále se můžou vyskytnout i jiné způsoby vyhrávvání partie,např. dotlačení a proměna pěšce,útok na dámském křídle (kde není král),ve středu šachovnice a útoky na špatně postavenou figuru,pěšcové slabiny nebo prostě jen útok na slabé body (pole) posice.

Tak toto je naše bojiště:Přejeme mnoho úspěchů.
Šachy
Přejeme ale také příjemnou zábavu !