Útok na krále - 8.lekce ...

Útok na krále - šachy
8.lekce
Vytisknout  

Odlákání

    Cílem této kombinace je odlákat nepřátelskou figuru od útoku popř. obrany důležitého pole nebo linie. V jedné z partií Tarrasche vznikla následující pozice:

Příklad 1
Na tahu je černý.
Bílý: Kh1, Db7, Vd7, Sa3, b4, f4 h2 (7)
Černý: Kh6, Dh5, Vc8, Je3, b6, g6, h7 (7)

Posice

Zdá se, že se černý na tahu nemůže zachránit před strašným útokem proti pěšákovi h7. Dáma nemůže dát ani šach na d1 nebo f3. Je tady ale tah 1....Vc7!! Teď se už musí zachraňovat bílý. Věž nelze brát dámou pro šach na f3 ani věží pro šach na d1. Ještě štěsrí, že bílý má spásný tah, kterým hrozí mat na f8. 2.b5! Černý nachází východisko z těžké situace: 2...Dd1+ 3.Vxd1 Vxb7 s remízou.

Přilákání

    V této kombinaci jde o přilákání soupeřovy figury na pole, které je pro soupeře nevýhodné. V následující posici může bílý ve zdánlivě ztracené partii zvítězit pomocí motivu přilákání.

Příklad 2
Bílý: Kb2, Db1, Je3 (3)
Černý: Ke7, Db4, Jb3, a4, c6 (5)

Posice

Bílý zahrál 1.Da3+!! Obětí dámy příláká černého krále na smrtelné pol a3 (mat Jc2) a při odmítnutí oběti ztrácí černý dámu..


Domácí úkol

V následující posici je bílý na tahu:
Bílý: Kh2, De6, Vh3, Vg1, Sd3, a5, c4, d5, f2 (9)
Černý: Kg8, Dg5, Vf7, Vg7, Jb7, c5, e5, f4, g4 (9)

Posice

Který efektní tah bílého vyhrává? Napište variantu!

On-line účast na řešení úkolu

Řešit úkol Prohlídka hodnocení úkolu Dotazy,připomínky

Pomocí volby Řešit můžete (po přihlášení) odeslat vaše řešení domácího úkolu (každý úkol smíte řešit jen jednou). Volbou Hodnocení si přečtete hodnocení a komentář od vyučujícího. Dotaz nebo připomínku můžete opakovaně zasílat pomocí tlačítka Dotazy, Komunikace (na levém okraji) zobrazuje příklad možné komunikace s vyučujícím.